Czym zajmuje się chirurgia plastyczna?

Nieustannym pragnieniem ludzi jest atrakcyjny wygląd, który przyciąga ludzkie spojrzenia. Wyglądając atrakcyjnie mamy większe poczucie swojej wartości, jesteśmy odważniejsi i pewniejsi siebie. Mamy też większą szansę na poznanie kogoś ciekawego, z kim chcielibyśmy ułożyć sobie życie. Lecz zazwyczaj bywa tak, że brak nam tej atrakcyjności fizycznej. I choć prawdą jest to, że drugiego człowieka zatrzymuje się przy sobie charakterem, to jednak najpierw trzeba zainteresować go wyglądem. I dlatego wielu osobom, a zwłaszcza kobietom po głowie chodzi chirurgia estetyczna. 

Chirurgia plastyczna 

Na wstępie warto wiedzieć, czym zajmuje się chirurgia plastyczna? Chirurgia plastyczna jest jedną z dziedzin chirurgii. Zajmuje się ona poprawianiem jakości życia poprzez korektę defektów ciała. Chirurgię plastyczną można podzielić na dwie grupy.

 Pierwsza grupa, to zabiegi estetyczne, które mają za zadanie poprawić defekt ciała i przyczynić się do większej atrakcyjności osoby poddającej się zabiegowi. Tego typu zabiegi poprawiające walory estetyczne, które świadczy chirurgia plastyczna są coraz popularniejsze, i cieszą się coraz wiekszym zainteresowaniem. W Polsce powstaje też coraz więcej Klinik oraz Poradnii świadczących usługi chirurgii plastycznej na bardzo wysokim poziomie min. Poradnia Chirurgii i Urologii Estetycznej z Gdańska.

 Drugą grupą są zabiegi rekonstrukcyjne i te wykonywane są zazwyczaj po urazach lub po operacjach. Czyli na przykład poddawana jest zabiegowi kobieta po amputacji piersi. Albo na przykład po wypadku, kiedy to doszło do urazów niektórych części ciała. Po urazie konieczne jest dla dobra i wyglądu pacjenta odtworzenie uszkodzonych tkanek i przywrócenie ich czynności.

 Zadaniem chirurga plastycznego jest doprowadzenie pacjenta do jak najlepszego wyglądu po urazie lub chorobie. Jak na przykład po poparzeniu, po wypadku samochodowym, po nieszczęśliwym wypadku podczas pracy, albo nawet w przypadku wad rozwojowych. I wtedy w chirurg w celu rekonstrukcji stosuje jeden z czterech rodzajów zabiegów. A mianowicie stosuje się rekonstrukcję piersi, leczenie blizn, przeszczepianie tkanek i plastyki płatowe. Chirurgia rekonstrukcyjna jest w stanie wyrwać chorego z depresji poprzez przywrócenie mu normalnego wyglądu.

 

Autoprzeszczepy i rekonstrukcje 

Tak zwany normalny wygląd jest bardzo ważny, gdyż osoba po po rekonstrukcji nie czuje się obserwowana przez otoczenie, staje się bardziej anonimowa i dobrze się czuje w swoim ciele. Przeszczepianie tkanek wykorzystuje się np. w celu pokrycia miejsca urazu przez tkankę zdrową pochodząca z innego miejsca na ciele, albo nawet pochodzącą od innej osoby. Lecz najczęściej są to autoprzeszczepy. Jedne przeszczepy w chirurgi rekonstrukcyjnej są łatwe i proste, a inne bardzo skomplikowane, bo złożone.

Pomoc chirurgiczna

Chirurdzy przeszczepiają nie tylko skórę, ale również ścięgna, błony śluzowe, nerwy, chrząstki, a nawet kości. Lecz w chirurgii plastycznej tak, jak było wspomniane już wcześniej wykonuje się nie tylko rekonstrukcje, ale także zabiegi w celach estetycznych. Gdy na przykład komuś nie podoba się jego nos, albo kobieta uważa, że ma za małe piersi. Problemów jest wiele, z którymi ludzie zwracają się do lekarza zajmującego się chirurgią plastyczną.

No thoughts on “Czym zajmuje się chirurgia plastyczna?”

Leave your comment

In reply to Some User