Czym są systemy ERP?

System ERP to inaczej Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa (z tłumaczenia ang. Enterprise Resource Planning), czyli wysokiej klasy systemy informatyczne, które służą do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem, niezależnie od jego charakteru oraz profesji. Systemy ERP składają się z różnych modułów, które obejmują różnorodne dziedziny i obszary przedsiębiorstwa, takie jak między innymi: magazynowanie, śledzenie realizowanych dostaw, projektowanie oraz dalszy rozwój produktów, marketing, planowanie i sterowanie produkcją, zaopatrzenie, sprzedaż, zarządzanie zapasami, finanse i księgowość czy też zarządzenia zasobami ludzkimi. Oprócz tego, oprogramowanie ERP można dopasować do specyfiki każdej firmy, zaś jego intuicyjna obsługa umożliwia korzystanie osobom nie posiadającym zbyt wielkiego doświadczenia z tymże systemem. Co więcej - można również połączyć ERP wraz z innymi programami, bądź aplikacjami, które są niezbędne w działaniu firmy.


system erpSystem ERP gwarantuje własną bazę danych, która obejmuje między innymi HR, magazynowanie, finanse, dystrybucję oraz produkcję, a przy okazji pozwala zachować stały kontakt na linii menedżer-przedstawiciel handlowy.

Cechy systemów ERP

systemy erpIstotną cechą oprogramowania ERP jest praca w czasie rzeczywistym, czego nie oferują systemy starszej generacji. Wprowadzane informacje są zwykle aktualizowane co pewien okres czasu, co godzinę, co tydzień, bądź miesiąc, jednak system ERP udostępnia dane natychmiast po ich wprowadzeniu. Tym samym zatem gwarantuje tylko i wyłącznie poprawne dane.

Systemy ERP wspierają procesy biznesowe na każdym obszarze, a dodatkowo są one bardzo elastyczne, bowiem istnieje możliwość dopasowania ich specyfiki pod względem działalności przedsiębiorstwa. Dodatkowo, warto wspomnieć, że oprogramowania te można konfigurować oraz odpowiednio modyfikować, tak aby spełniały wszelkie wymagania firmowe. W tym artykule https://odl.com.pl/czym-sie-rozni-system-erp-od-crm/ można zobaczyć przykłady dedykowanych systemów erp dla konkretnych branż .

oprogramowanie erpDostęp do danych zawartych w systemie ERP posiada każdy, kto ma takie uprawnienia. Wymagana jest jednak poprawna autoryzacja dostępu, zaś zakres informacji jest uzależniony przede wszystkim od roli oraz stanowiska w firmie. Role jednak można dowolnie zmieniać, bądź też tworzyć nowe, a przy okazji dopisywać je do określonych pracowników, w zależności od zakresu ich obowiązków.

Kiedy powstał system ERP?

Początek powstania systemu ERP datuje się na lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Wówczas był on głównie wykorzystywany do zarządzania stanami magazynowymi, jednakże wraz z upływem lat jego rola oraz funkcjonalność zmieniały się na lepsze. Obecnie jednak oprogramowanie ERP jest jednym z najważniejszych w przypadku przedsiębiorstw zarówno małych, średnich, jak też i dużych, bez względu na ich specyfikę oraz oferowane usługi.

Warto wspomnieć, że system ERP znacząco wpływa na efektywność zachodzących procesów, bez względu na dział jego zastosowania. Pozwala on skrócić czas pracy, a także likwiduje prawdopodobieństwo pomyłek oraz automatyzuje wszelkie powtarzalne procesy. Co więcej - jego atutem jest również zwolnienie pracowników z powtarzalnych czynności, dzięki czemu można zmienić ich zakres obowiązków.