Skip to main content

Zdrowie jamy ustnej a zdrowie ogólne: zaskakujące powiązania!

Jak nietrudno się domyślić, na zdrowie organizmu wpływają wszystkie jego komponenty. Dotyczy to również jamy ustnej, której dolegliwości mogą przełożyć się na ogólny stan organizmu, pogarszając tym samym jakość codziennego funkcjonowania. Jakie choroby jamy ustnej wpływają na nasze zdrowie?

Czy zepsute zęby wpływają negatywnie na organizm człowieka?

Jak stan zębów wpływa na nasz umysł?

Już od dłuższego czasu naukowcy wskazują na powiązania pomiędzy chorobami zębów a Alzhaimerem – nieuleczalną chorobą mózgu. Jak się okazuje, u jej podstaw może leżeć zapalenie mózgu czy też zapalenie nerwów, na co wskazują najnowsze badania. Taki stan zapalny może powstać w samym mózgu, ale też może przemieszczać się do niego z innej części ciała. Jak przeczytasz w artykule „Rodzaje, ilość i funkcje ludzkich zębów”, stan zapalny w jamie ustnej to jeden z efektów próchnicy, a dolegliwości bólowe z nim związane znacznie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Co więcej, to właśnie stany zapalane w jamie ustnej uznane zostały za najczęściej występujące w organizmie ludzkim. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że ich kontrolowanie i leczenie może zapobiec wielu różnorodnym chorobom, w tym również chorobie Alzheimera.

Które choroby mają związek ze stanem jamy ustnej?

Na stronie https://novadent-stomatologia.pl/#dlaczego-warto-wybrac-gabinet-nova-dent, należącej do jednego z gabinetów stomatologicznych w Nowym Sączu, można przeczytać, że skuteczne i długotrwałe rozwiązania w stomatologii nie wynikają z eliminacji objawów, ale z dotarcia do przyczyn problemu. Co ciekawe, takich przyczyn można szukać również w chorobach ogólnoustrojowych. Jak się okazuje, istnieje ścisły związek, pomiędzy schorzeniami w jamie ustnej, a:

  • chorobami płuc,
  • miażdżycą naczyń,
  • osteoporozą,
  • chorobami serca.

Udowodniono również, że stan zapalny w jamie ustnej ma  związek z niektórymi nowotworami, zaś za jego powstanie może odpowiadać m.in. cukrzyca. W tym kontekście warto podkreślić, że choroby jamy ustnej dotykają aż 3,9 miliarda ludzi, zaś choroby przewlekłe zabijają co roku blisko 40 mln osób.

Dlaczego warto chodzić na częste wizyty do dentysty?

Czym grożą choroby jamy ustnej u dzieci i młodzieży?

Choroby jamy ustnej są groźne zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. W drugim przypadku mogą one powodować ból i dyskomfort, ale również i leżeć u podłoża poważniejszych problemów. Co więcej, uogólnione zapalenie przyzębia powinno być sygnałem alarmowym do dalszej diagnostyki. Jest ono bowiem wymieniane wśród objawów takich chorób, jak białaczka, anemia, skaza krwotoczna czy hemofilia. Wyeliminowanie stanu zapalnego jamy ustnej hamuje proces utraty masy kostnej. Warto podkreślić jednocześnie, że problemy w tym obszarze ciała mogą doprowadzić także do obniżenia poczucia własnej wartości i pewności siebie, powodując tym samym izolację społeczną młodych ludzi, dla których wygląd zewnętrzny odgrywa niezwykle istotną rolę.

Choroby przyzębia a przedwczesny poród – o czym powinny wiedzieć kobiety?

Znawcy tematu wykazują także powiązanie chorób jamy ustnej z niską masą urodzeniową dzieci. Infekcja w tym obszarze ciała może prowadzić do zapalenia lub infekcji błon płodowych, a w konsekwencji do przedwczesnego porodu. Być może jest to spowodowane faktem uwalniania się cząsteczek prozapalnych w innej części ciała oraz ich przenoszeniem przez układ krwionośny, co z kolei skutkuje pojawieniem się skurczów macicy. Dlatego też prawidłowa higiena zębów i kontrola stomatologiczna są niezwykle ważne w okresie ciąży, o czym powinny pamiętać wszystkie kobiety, przygotowujące się do roli matki.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kiedy decydujemy się kupować biżuterię, warto polować na okazje cenowe. Teraz u znanego krakowskiego jubilera ...
Aż do tej pory żyłem w nieświadomości, że korekta i redakcja tekstu to dwie różne ...
Bardzo przydatny wpis! Teraz już wiem, na czym polega zabieg blefaroplastyki. Od jakiegoś czasu zastanawiam ...
Bardzo ciekawy i pouczający wpis. Nie zdawałem sobie sprawy, że drewno może być tak pasjonujące. ...
Zawsze zastanawiałam się, jak sprawdzić, czy moja biżuteria to prawdziwe złoto. Ta metoda z magnesem ...