Skip to main content

Jak wziąć ślub bez księdza - ślub humanistyczny

Na ślub bez obecności duchownego decyduje się coraz więcej par młodych. To szansa na ceremonię, przebiegającą według gustów narzeczonych oraz zgodnie z wyznawanymi przez nich wartościami. Czym jest ślub humanistyczny i jak go zorganizować?

Ślub bez księdza - Jak to zrobić?

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny, jak sama nazwa wskazuje, to ceremonia, oparta na wartościach, zaczerpniętych z ducha humanizmu. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim zaufanie, otwartość i tolerancja, ale również i empatia oraz ciekawość świata, które mają przyświecać parze młodej we wspólnej przyszłości. Jak przeczytasz po przejściu na stronę mistrz ceremonii ślubnej, taki ślub to odzwierciedlenie miłości, przełamującej konwenanse i odbiegającej od utartych w tradycji rozwiązań. Pierwszy ślub świecki w naszym kraju odbył się w 2007 r. Dziś popularność takich uroczystości sukcesywnie wzrasta, a na ślub bez obecności księdza decyduje się coraz więcej par młodych.

Czy można zorganizować ślub w plenerze?

Jeszcze kilka lat temu śluby cywilne mogły odbywać się wyłącznie w salach Urzędy Stanu Cywilnego. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w 2015 r., kiedy to wprowadzono możliwość zorganizowania tego rodzaju ceremonii również w plenerze.  Więcej o takim rozwiązaniu można dowiedzieć się z artykułu „Ślub kościelny i wesele na plaży – czy to w ogóle możliwe?”, poruszającego zagadnienie romantycznych ślubów na plaży. Jak czytamy, ceremonia humanistyczna nie ma mocy prawnej, ale gwarantuje ona niesamowity klimat i emocje, które zostaną z jej uczestnikami już na zawsze. Odpowiedzialność za jej przebieg spoczywa na mistrzu ceremonii, choć niektórzy decydują się również na ślub plenerowy w obecności urzędnika czy pastora.

Czy można w Polsce robić ślub bez księdza?

Jak przebiega ceremonia ślubu bez księdza?

Ślub humanistyczny przebiega nieco inaczej, niż tradycyjna ceremonia, odbywająca się w chłodnych salach Urzędu Stanu Cywilnego. Tutaj wszystko zależy od kreatywności oraz inwencji pary młodej. To właśnie ona:

  • decyduje o każdym, najdrobniejszym nawet szczególe,
  • ustala słowa przysięgi,
  • wybiera oprawę muzyczną i cytaty, które wybrzmią w trakcie uroczystości.

Co ważne, ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu, o dowolnej porze. Taka swoboda otwiera przed parą młodą ogrom możliwości, z których coraz chętniej korzystają osoby, chcące mieć istotny wpływ na przebieg zaślubin i ich charakter.

Kiedy warto rozważyć ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny warto rozważyć zwłaszcza wówczas, gdy para młoda nie utożsamia się z żadną religią. To również doskonałe rozwiązanie dla osób, które – z różnych względów – nie mogą uczestniczyć w ceremonii kościelnej. Jednak zainteresowanie taką formą zaślubin wzrasta również u osób, marzących o własnych słowach przysięgi i spersonalizowanej uroczystości, w pełni dopasowanej do gustów, potrzeb i wyznawanych wartości. To wyjątkowa szansa, by przełamać konwenanse, afirmując jednocześnie nie tylko miłość, ale również i przyjaźń, zaufanie i tolerancję, na których fundamentach para zamierza zbudować wspólną przyszłość.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kiedy decydujemy się kupować biżuterię, warto polować na okazje cenowe. Teraz u znanego krakowskiego jubilera ...
Aż do tej pory żyłem w nieświadomości, że korekta i redakcja tekstu to dwie różne ...
Bardzo przydatny wpis! Teraz już wiem, na czym polega zabieg blefaroplastyki. Od jakiegoś czasu zastanawiam ...
Bardzo ciekawy i pouczający wpis. Nie zdawałem sobie sprawy, że drewno może być tak pasjonujące. ...
Zawsze zastanawiałam się, jak sprawdzić, czy moja biżuteria to prawdziwe złoto. Ta metoda z magnesem ...