Skip to main content

Zastosowanie lasera w dermatologii

Dodaj komentarz

Lasery różnego rodzaju są w dzisiejszych czasach stosowane podczas wielu zabiegów w medycynie. Lasery wykorzystywane w medycynie można podzielić na dwa rodzaje: wysokoenergetyczne i niskoenergetyczne. Pierwsze są stosowane w celu destrukcji lub usuwania tkanek. Lasery niskoenergetyczne wykorzystywane są w rehabilitacji powiązanej z wieloma dziedzinami medycyny. Lasery znalazły swoje stałe miejsce w dermatologi. W poniższej części artykułu dowiesz się o kilku z wielu zastosowań laserów w dermatologi. 

Zastosowanie lasera w dermatologii

Laseroterapia to sposób na leczenie lub usuwanie wielu schorzeń związanych ze skorą. Ciężko jest dokładnie stwierdzić, ile zastosowań dokładnie znalazł laser w leczeniu dermatologicznym. Do najważniejszych dziedzin, w jakich stosuje się laser, można zaliczyć ropne choroby skóry, choroby łojotokowe, choroby błony śluzowej jamy ustnej oraz choroby wywołane czynnikami fizycznymi. Laser wykorzystywany jest również przy leczeniu trądziku lub łuszczycy. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że wybierając się na leczenie dermatologiczne, będziemy poddani działaniu lasera. Więcej na temat laseroterapii znajdziesz na stronie uxplus.pl - blogu tematycznym, który porusza także zagadnienia medycyny estetycznej. Na stronie publikowane są także artykuły z dziedziny marketingu i reklamy, podróży, biznesu, a także psychologii czy rozwoju osobistego. 

Epilacja laserowa

Pomoc lasera jest wykorzystywana przy usuwaniu nadmiernego owłosienia z ciała. Terapia zwana epilacją laserową składa się z kilku zabiegów, przeprowadzanych podczas gdy usuwane włosy są w różnym stanie wzrostu. Najlepsze efekty dla pacjenta bez efektów ubocznych osiąga się za pomocą odpowiedniego rodzaju lasera, wykorzystywanego do przeprowadzenia zabiegu. Lasery wykorzystywane do tego zabiegu można podzielić na dwie grupy: działające na melaninę oraz działające na hemoglobinę. 

Usuwanie teleangiektazji, fotoodmładzanie

Kolejnym ciekawym zabiegiem, do którego wykorzystywany jest laser, należy zabieg usuwania teleangiektazji oraz fotoodmładzanie. Fotoodmładzanie to zabieg mający na celu usuwanie drobnych zmarszczek oraz usuwanie po słonecznych uszkodzeń skóry. Nadaje jej to pięknego, odmłodzonego wyglądu.  W przypadku teleangiektazji laseroterapia daje bardzo dobre efekty. Usuwa skutecznie drobne zmiany na skórze twarzy. Niestety badania pokazują, że jest ona mniej skuteczna w przypadku usuwania zmian na kończynach dolnych.

Laserowe usuwanie blizn i przebarwień

Laser może być także wykorzystywany podczas usuwania blizn czy przebarwień. Takie zabiegi przy użyciu lasera zostały opisane na stronie https://uxplus.pl/uroda-styl/zabiegi-laserowe-idealne-na-jesien-co-zadziala-na-usuwanie-blizn-przebarwienia-i-zmarszczki/, gdzie szczegółowo omówiono każdy z nich. Wykorzystywanie laseru do tego typu zmian skórnych jest bardzo bezpieczne, ponieważ laser nie usuwa warstwy wierzchniej skóry. Działa wybiórczo, ingerując jedynie w zmienioną tkankę.

Przeciwwskazania do stosowania laseroterapii

Laseroterapia posiada oczywiście przeciwskazania do jej stosowania. Może to być skłonność do krwawień, tkanki nowotworowe, infekcje lokalne nieswoiste, stany gorączkowe oraz ciąża. Właśnie te czynniki należy wziąć pod uwage gdy mamy chęć skorzystania z laseroterapii. W przypadku rehabilitacji, a konkretnie fizjoterapii, biostymulacja daje najlepsze efekty, a przy tym jest zabiegiem bezpiecznym generującym bardzo niską ilość efektów niepożądanych. Laseroterapia daje nam ogrom możliwości w leczeniu dermatologicznym. Jest bardzo bezpieczna, jednak trzeba pamiętać, aby przed jej stosowaniem, skonsultować się z lekarzem. 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.