Skip to main content

Deska surfingowa dla początkujących – jak wybrać tą najlepszą?

Surfing to sport dostarczający adrenaliny oraz znacząco podnoszący poziom endorfin w organizmie. Zanim jednak złapiemy swoją pierwszą falę, konieczny staje się wybór odpowiedniej deski, który z pewnością wpłynie na kolejne doświadczenia w wodzie. Czym kierować się, kupując deskę surfingową i na jakie parametry powinni zwrócić uwagę początkujący surferzy?

Zapisz się na wyjazd surfingowy

Dlaczego wybór pierwszej deski jest tak istotny?

Wybierając deskę surfingową, bardzo łatwo o popełnienie błędu, który będzie rzutował na pierwsze doświadczenia w wodzie. To właśnie dlatego warto skonsultować decyzję z profesjonalistą lub zagłębić się w lekturę specjalistycznych poradników. Zakupioną deskę sprawdzić możesz w praktyce na tzw. surf campach. Jeśli chcesz szybko przetestować swój sprzęt — zapisz się na wyjazd surfingowy, jednego z najczęściej wybieranych obozów. Tutaj, pod okiem doświadczonego instruktora, przekonasz się, jak ważny jest wybór odpowiedniego sprzętu w początkowej nauce surfingu i w łapaniu swojej pierwszej fali. Błędy w tym zakresie skutkować mogą trudnościami, które staną się źródłem spadku motywacji do dalszej nauki i zniechęcenia do podejmowania kolejnych wyzwań w tym niezwykle atrakcyjnym, choć wymagającym sporcie.

Miękka czy twarda – która deska surfingowa będzie najlepsza na początek?

Początkujący surferzy muszą wybierać w całym wachlarzu różnego rodzaju desek, dostępnych na współczesnym rynku. Wśród niezwykle istotnych parametrów, wymienia się m.in. ich miękkość. Biorąc pod uwagę takie właściwości, deski surfingowe dzieli się na:

  • softboardy – znacznie łatwiejsze do wiosłowania. Na takich deskach zdecydowanie łatwiej utrzymać równowagę oraz złapać falę. Co więcej, deski te cechują się również znacznie większą trwałością, co z kolei przekłada się na komfort użytkowania,
  • hardboardy – twarde deski znacznie trudniej kontrolować, a więc łapanie fali będzie na nich nieco bardziej skomplikowane. Surferowi na takiej desce będzie również znacznie trudniej utrzymać właściwą pozycję. Deska hardboard jest jednak szybsza oaz gwarantuje lepszą zwrotność i ślizg, niż klasyczny softboard.

Jak nietrudno się domyślić, to właśnie softboard, czyli miękka deska, będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, stawiających dopiero pierwsze kroki w nauce surfingu.

Deska surfingowa dla początkujących

Czym kierować się, wybierając rozmiar deski surfingowej?

Rozmiar deski surfingowej to jeden z niezwykle istotnych aspektów, na który należy zwrócić szczególną uwagę, dokonując pierwszego zakupu. Taki rozmiar należy dopasować do wzrostu, by móc komfortowo poruszać się w wodzie. Jak nietrudno się domyślić, im wyższa osoba, tym dłuższa musi być deska, a jej optymalny rozmiar na ogół przekracza 8 stóp. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku innego parametru, czyli szerokości. Początkujący surferzy powinni bowiem skupić się wyłącznie na szerszych deskach, gwarantujących większą stabilność. Dodatkowym atutem będzie również zaokrąglony dziób i duża wyporność, dzięki którym nauka surfingu stanie się znacznie łatwiejsza.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kiedy decydujemy się kupować biżuterię, warto polować na okazje cenowe. Teraz u znanego krakowskiego jubilera ...
Aż do tej pory żyłem w nieświadomości, że korekta i redakcja tekstu to dwie różne ...
Bardzo przydatny wpis! Teraz już wiem, na czym polega zabieg blefaroplastyki. Od jakiegoś czasu zastanawiam ...
Bardzo ciekawy i pouczający wpis. Nie zdawałem sobie sprawy, że drewno może być tak pasjonujące. ...
Zawsze zastanawiałam się, jak sprawdzić, czy moja biżuteria to prawdziwe złoto. Ta metoda z magnesem ...