Skip to main content

Czy warto zainwestować w klimatyzację w 2024 roku?

W czasach coraz wyższych upałów w sezonie letnim coraz więcej osób decyduje się na instalację odpowiednio dobranej klimatyzacji. W przeciwieństwie do wentylatorów zapewnia ona skuteczne chłodzenie, a nie tylko cyrkulację powietrza. Jest również dużo wygodniejsza w użytkowaniu od klimatyzatorów przenośnych. Czy taka instalacja jest opłacalna?

Ile kosztuje klimatyzacja w 2024?

Jaki jest koszt instalacji klimatyzacji?

Dla wielu osób montaż klimatyzacji w domu kojarzy się z wysokim wydatkiem. Ceny sprzętu jednak spadły na tyle, że coraz więcej osób może sobie pozwolić na pełną klimatyzację w swoim domu. W takim razie ile zapłacisz za klimatyzację w 2024? Wszystko zależy od rozmiaru pomieszczeń, które klimatyzacja ma obsługiwać, oraz ile w instalacji będzie jednostek wewnętrznych.

W przypadku najprostszych rozwiązań i pomieszczeń nieprzekraczających 20 metrów kwadratowych liczyć się trzeba z kosztem do 4000 zł. Wzrost o kolejne 10 metrów kwadratowych to również wzrost ceny do około 4700 zł. W przypadku przestronnych pomieszczeń sięgających 50 metrów kwadratowych koszt znajduje się w przedziale 4500 a 5900 zł. Dużo wyższy jest koszt instalacji, w której wykorzystuje się jedną jednostkę zewnętrzną i 2-3 jednostki wewnętrzne. Rozwiązania takie stosuje się w przypadku zakładania klimatyzacji do chłodzenia całego mieszkania. Koszt sięga w takim przypadku 10 000 zł.

Czym różni się klimatyzacja od klimatyzatora przenośnego?

W przypadku rozwiązań przenośnych liczyć się trzeba z dużo mniejszą wygodą użytkowania. Klimatyzator zajmuje dużo miejsca i każdorazowo liczyć się trzeba z odpowiednim ułożeniem rury wylotowej, które odprowadza ciepłe powietrze. Jest to utrudnione, ponieważ jej wylot powinien znajdować się poza mieszkaniem. W przypadku klasycznej klimatyzacji jednostka wewnętrzna montowana jest na ścianie i nie zajmuje dużo miejsca.

Przy wyborze warto kierować się opiniami innych, lub sprawdzić ranking klimatyzacji, taki jak na stronie www.top10klimatyzacje.pl, by wybrać model najbardziej dopasowany do zapotrzebowania. Dzięki temu uniknąć można wyboru niewłaściwego lub niewydajnego urządzenia, które nie będzie zdawało egzaminu przy chłodzeniu mieszkania. Wszystkie rury w tym rozwiązaniu prowadzone są tak, by były odpowiednio zamaskowane i nie wpływały na wygodę użytkowania mieszkania. Największym elementem jest jednostka zewnętrzna, jednak jest ona montowana najczęściej na zewnętrznej elewacji budynku lub na jego dachu.

Jaki klimatyzator najlepiej kupić?

Czy warto zainwestować w klimatyzację?

Biorąc pod uwagę malejący koszty instalacji oraz coraz cieplejsze lata, warto postawić na skuteczną instalację, która pozwoli obniżyć temperaturę w czasie letnich upałów. Rozwiązanie to jest niewiele droższe od dobrego jakościowo klimatyzatora przenośnego, a gwarantuje dużo większą wygodę i jest prostsze w codziennym użytkowaniu. W dobie coraz gorętszych sezonów letnich jest to rozwiązanie bardzo przydatne i przede wszystkich poprawiające znacząco komfort życia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kiedy decydujemy się kupować biżuterię, warto polować na okazje cenowe. Teraz u znanego krakowskiego jubilera ...
Aż do tej pory żyłem w nieświadomości, że korekta i redakcja tekstu to dwie różne ...
Bardzo przydatny wpis! Teraz już wiem, na czym polega zabieg blefaroplastyki. Od jakiegoś czasu zastanawiam ...
Bardzo ciekawy i pouczający wpis. Nie zdawałem sobie sprawy, że drewno może być tak pasjonujące. ...
Zawsze zastanawiałam się, jak sprawdzić, czy moja biżuteria to prawdziwe złoto. Ta metoda z magnesem ...