Skip to main content

Jak obniżyć wydatki na energię? Poznaj sposoby na zmniejszenie rachunków za prąd!

Wysokie koszty energii elektrycznej spędzają sen z powiek wielu osób. Warto przy tym zauważyć, że odbiorcy indywidualni korzystają obecnie z zamrożenia jej cen. W przyszłości należy jednak liczyć się z urealnieniem taryf i skokowym wzrostem wydatków. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy zniwelować negatywne skutki rosnących kosztów energii na nasze portfele. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Oszczędzanie na energii - czy warto inwestować z fotowoltaikę i pompy ciepła?

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

Najprostszą metodą ograniczenia wpływu podwyżek cen energii elektrycznej na domowy budżet jest samodzielna produkcja prądu. Obecnie można łatwo ją rozpocząć — wystarczy zamontować instalację fotowoltaiczną. Trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja długofalowa, która zwykle zwraca się dopiero po kilku latach. Jak podaje właściciel serwisu Pompy ciepła Kielce — obniż wydatki na energię, jej opłacalność jest też kwestią indywidualną i uzależnioną od wielu czynników. Warto więc, przed podjęciem decyzji o zakupie takiego systemu, skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą nam wybrać optymalne dla nas rozwiązanie, takie jak np. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy carporty fotowoltaiczne.

Jak inaczej wykorzystać światło słoneczne?

Warto też zadbać o maksymalizację tradycyjnego wykorzystania dziennego światła, dostępnego w naszym domu. Dobrym pomysłem może być na przykład ustawienie biurka, przy którym pracujemy, w pobliżu okna — ograniczy to konieczność doświetlania jego powierzchni. Duże oszczędności energii może również przynieść odpowiednie zaplanowanie zajęć. Przykładowo praca z komputerem po zmroku wymagać będzie użycia sztucznego oświetlenia — warto więc, w miarę możliwości, zająć się nią w ciągu dnia. Ważny jest również rozkład pomieszczeń. Pokoje dzienne powinny znajdować się od południa lub zachodu, natomiast gorzej nasłonecznione części domu, z oknami skierowanymi na wschód lub północ, można przeznaczyć na sypialnie.
Jak dobrze wykorzystać potencjał energetyczny sprzętu domowego?

Jak optymalnie wykorzystać sprzęt kuchenny?

Prostym sposobem na uzyskanie oszczędności jest również odpowiednie wykorzystanie wyposażenia naszej kuchni. Przykładowo zużycie prądu przez lodówkę zmniejszy się, gdy będzie ona ustawiona daleko od źródeł ciepła oraz miejsc nasłonecznionych. Należy też ograniczyć czas otwarcia jej drzwiczek. Wybierając kuchenkę, warto zdecydować się na sprzęt, wyposażony w płytę indukcyjną — zużywa on zdecydowanie mniej energii od tradycyjnych modeli elektrycznych. Potrawy należy gotować pod przykryciem — skróci to czas, potrzebny do ich przygotowania i ograniczy tym samym zużycie prądu.

Czy warto rzadziej prać, zmywać i prasować?

Należy również dbać o maksymalne załadowanie pralki i zmywarki. Urządzenia te pobierają zwykle tyle samo prądu, niezależnie od ilości naczyń lub ubrań, znajdujących się w ich wnętrzu. Mniejsza częstotliwość ich użycia pozwala więc w praktyce na uzyskanie sporych oszczędności energii. Dobrym sposobem na minimalizację poboru prądu może być również ograniczenie prasowania lub wykonanie go jednorazowo, po zgromadzeniu dużej ilości ubrań — można dzięki temu zaoszczędzić energię, potrzebną do rozgrzania żelazka.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Kiedy decydujemy się kupować biżuterię, warto polować na okazje cenowe. Teraz u znanego krakowskiego jubilera ...
Aż do tej pory żyłem w nieświadomości, że korekta i redakcja tekstu to dwie różne ...
Bardzo przydatny wpis! Teraz już wiem, na czym polega zabieg blefaroplastyki. Od jakiegoś czasu zastanawiam ...
Bardzo ciekawy i pouczający wpis. Nie zdawałem sobie sprawy, że drewno może być tak pasjonujące. ...
Zawsze zastanawiałam się, jak sprawdzić, czy moja biżuteria to prawdziwe złoto. Ta metoda z magnesem ...